Sloužil jsem Arafatovi

Napsal Kamba (») 28. 8. 2017 v kategorii Ukázky z knih, přečteno: 609×
slouzil-jsem-arafatovi-skutecny-pribeh-snajpra-o-jeho-ceste-9788090586307-280299474-1475035609.jpg

Změna smýšlení
Arafatův odstřelovač "Řezník" v Praze horoval za mír

Jásir Arafat stál od roku 1965 v čele největší palestinské ozbrojené organizace Fatah.

02.09.2014 18:50

V mládí býval odstřelovačem v bojových jednotkách palestinského hnutí Fatah s přezdívkou Řezník a řidičem vůdce hnutí Jásira Arafata. Dnes Palestinec Tas Sáda vede humanitární organizaci, která pomáhá se vzděláváním izraelských a arabských dětí, uznává právo židovského státu na existenci a odsuzuje Hamas za ostřelování Izraele. Konflikt na Blízkém východě podle něj neskončí, dokud nenastane "změna v srdcích" Izraelců a Palestinců.

"K Jásiru Arafatovi jsem se připojil hned po šestidenní válce v roce 1967 a začal bojovat proti Izraeli," zavzpomínal Sáda v úterý na tiskové konferenci u příležitosti českého vydání svých pamětí nazvaných Sloužil jsem Arafatovi. Na počátku 70. let hnutí opustil a později se vydal studovat do USA, kde se stal úspěšným podnikatelem. Za oceánem přestoupil ke křesťanství, a jak sám říká, jeho nenávist vůči Židům a Izraeli se změnila v lásku.

V roce 2006 se proto s manželkou přestěhoval do Izraele a založil tam humanitární organizaci Seeds of Hope (Semena naděje). Ta postavila v Jerichu na Západním břehu Jordánu školu pro palestinské děti, které se v ní učí anglicky a další dovednosti, a v Jeruzalémě společnou školu pro židovské a arabské děti. "Chceme přinášet naději tím, že budeme vychovávat novou generaci," vysvětluje třiašedesátiletý Palestinec.

Na rozdíl od mnoha svých krajanů uznávám právo Izraele na existenci. "I když samozřejmě nesouhlasím se vším, co Izrael dělá," poznamenal Sáda. Připustil, že změna víry a názorů silně narušila jeho vztahy s rodinou a přáteli v Palestině. "Miluji svůj lid a jeho nepřátelství vůči mně na tom nic nezmění," tvrdí. "I Palestinci mají právo na to žít ve své zemi stejně jako Židé," dodal.

Bývalý bojovník hnutí Fatah a důvěrník Jásira Arafata Tas Sáda vystoupil 2. září v Praze na tiskové konferenci.Netají se svým kritickým postojem k činnosti palestinského hnutí Hamas, s nímž Izrael bojuje v Pásmu Gazy, ani k radikálnímu hnutí Islámský stát, jež ovládlo část Iráku. "Hamas je teroristická organizace, která utlačuje své vlastní lidi, ovládá jejich životy a vytváří situaci, jíž jsme svědky poslední dva měsíce," poznamenal k nynějším vojenským operacím Izraele v Gaze.

Rodák z pásma obviňuje Hamas, že ostřeluje židovský stát z oblastí obydlených civilisty, kvůli čemuž zahynulo mnoho nevinných lidí. Izraeli Sáda vyčítá pouze to, že nebyl schopen vojenskou operaci proti palestinským radikálům dotáhnout do konce. "Izrael v této válce selhal. Zničil mnoho domů, mnoho infrastruktury, zabil a zranil mnoho lidí, ale ty zločince, které měl zlikvidovat, nechal u moci," zdůraznil. Ještě nekompromisnější je vůči extremistům z Islámského státu, které pokládá za největší zlo na světě.

S Jásirem Arafatem se naposledy setkal pět měsíců před jeho smrtí v roce 2004. Palestinský předák mu prý nic nevyčítal. Sáda ho dodnes považuje za svého hrdinu. "Byl to člověk, který žil a zemřel pro věc, které věřil," soudí o Arafatovi. Podle něj udělal i mnoho chyb. "Doufám, že se Palestinci z některých jeho chyb poučí a dočkají se nového vedení, které bude považovat život lidí za hodnotu," doplnil.

Sáda také věří, že se Palestinci a Židé jednoho dne dočkají míru. To, že se ho nedaří nastolit, souvisí podle něj s tím, že se hledá politické řešení jejich konfliktu, a ne jeho kořeny. Ty jsou podle Sády staré více než 4000 let. "Nepodaří se ho vyřešit, dokud nenastane hlubší změna v srdcích jak na straně Palestinců, tak Židů. Do té doby bude ten konflikt dále pokračovat," je přesvědčen Palestinec, který na sobě demonstruje, že taková změna postoje možná je.


Komentování tohoto článku je vypnuto.